پیدایش ASP

پیدایش ASP

بازگشت به اواسط دهه ۹۰ ابتدای دنیای وب نشان می دهد در آن زمان برای تولید وب کسی که می خواست وب سایت خود را ، محیطی مناسب برای تجارت قرار دهد ابزارهای زیادی برای انتخاب نداشت و انتخاب ها محدود به محیط های برنامه نویسی سمت سرور و ابزار برنامه­نویسی سمت کاربران بودند . در انتها برنامه نویس باید برنامه های رابط دروازه عمومی CGI ( Common Gateway Interface ) را به کار می برد . در این برنامه ها از زبان های کامپایلری نظیر Delphi ، Visual Basic یا زبان های اسکریپت نویسی تفسیرشدنی مانند Prel یا Rexo اسکریپت های لایه سیستم عامل مانند  UNIX استفاده می گردد .

ابتدای ۱۹۹۶ ماکرسافت شروع به اصلاح وضعیت موجودکرد برای رسیدن به اهداف خود رابط برنامه نویسی کاربردی سرور اینترنت ISAPI ( Internet Server Application Programming Interface ) را به عنوان بخشی از سرور اطلاعات اینترنت در نظر گرفت ISAPI حاصل توسعه ی  Win 32 API ویندوز می باشد . این فن آوری برای تولید نرم افزار سرور وب تولید شده بود . که بتواند با IIS ارتباط داشته باشد. که باعث پنج برابر شدن کارایی سیستم می شد .

این به علت ضعف برنامه نویسان نبود بلکه احتیاج به دانش پایه ای ودقیق برنامه نویسی داشت تا برنامه های ISAPI درست کار کنند . شرکت ماکرسافت همان گونه که برنامه نویسان را به استفاده از ISAPI تشویق می کرد آن ها را به استفاده از فن آوری اتصال دهنده پایگاه داده اینترنت Internet Database Connector ( IDC ) نیز تشویق می کرد . این فن آوری روشی جدید برای ایجاد ارتباط سایت های اینترنتی با پایگاهای داده سرور به واسطه ارتباط پذیری باز با پایگاه داده ODBC ( Open Database Connectivity ) می باشد .

فن آوری های IDC و ISAPI از خامی ماکروسافت کاسته و برای اولین بار باعث تبدیل سرور وب ضعیف به محیط سرور برنامه های محاوره ای ابتدایی شد .

برنامه نویسان دیگر، ابزارهای دیگری در اختیار داشتند بسیاری از آن ها از جمله Netscape Livewire از محبوبیت زیادی برخوردار بودند. Livewire فن آوری قابل اجرا تحت سرور Netscape بود که از فن آوری جاوا اسکریپت که در آن از اجزا جاوا نیز استفاده شده بود برای منطق در صفحه استفاده می کرد . محدودیت های ISAPI در Livewire نیز به علت کامپایلری بودن وجود داشت و برای ایجاد تغییر ، نیاز به قطع کردن برنامه و شروع مجدد بود .

تمامی برنامه نویسان وب ، توانایی برنامه نویسی لازم برای نوشتن نرم افزارهای ISAPI را نداشتند و چون در ISAPI به کامپایل برنامه ها نیاز بود . مراحل زیادی در تولید سایت مبتنی بر ISAPI وجود داشت که سبب کند شدن مراحل تولید سایت می شد . برنامه نویسان تازه کار دریافتند که یادگیری زبانی صنعتی و قدرتمند مانند C++ ، برای کامپایل حتی ساده ترین منطق صفحه خود، به فایل های .dll نیاز دارد .

برنامه های ویژوال بیسیک علی رغم سهولت تولیدشان ، در صورت به کارگیری برای CGI بسیار ضغیف عمل نموده و تمام منابع را در اختیار خواهند گرفت . زبان های دیگر از جمله Prel برای آغاز یک برنامه ، خط دستور جداگانه و به منظور تفسیر اجرای اسکریپت های درخواست شده، به سرور نیاز دارند که این امرموجب افزایش زمان بارگذاری صفحه و کاهش کارایی سرور خواهد شد .

CGI خود تمام منابع را در اختیار می گیرد چون درخواست هر صفحه ، سرورهای وب را وادار می کند تا فرایند های جدید را متوقف نموده و از طریق این فرایند ها ارتباط را بر قرار نمایند . این امر موجب اتلاف وقت و مصرف حافظه­ی با ارزش RAM می گردد مشکل دیگری که فرا روی تیم برنامه نویسی در اواسط دهه ۹۰ قرار داشت . این مسئله بود که سایت در واقع ترکیبی از زبان نشانه گذاری فرامتنی Hyper Text Markup Language ( HTML ) و منطق است . آن ها به روشی برای ادغام کد های برنامه نویسان با HTML طرح صفحه طراح و طراحی بدون ایجاد آشفتگی در ساختار دیگری نیاز داشتند . راه حل های متعددی برای رفع این مشکل از سیستم های قابل اختصاصی گرفته تا عبارات شامل سمت سرور Server Side Include ( SSI ) وجود داشتند . درهریک از این راه حل ها به سرور اعلام می شود که کد مبتنی بر تگ های توضیحات ویژه HTML را اجرا نماید .

ایجاد قابلیت محاوره ای که بتواند از سوی پایگاه داده هدایت شود ، نیز مشکلی دیگر در بهینه سازی برنامه نویسی بود . تقاضا برای سایت­های وب پیچیده آغاز شده بود و برنامه نویسان به منظور رفع این تقاضا به روشی قابل مدیریت نیاز داشتند ولی ابزارهای موجود تسهیلی در انجام این کار ایجاد نمی کردند . افرادی که می توانستند به این روش دست یابند ، خواهان پاداشی متناسب با سختی انجام کاری که از آن ها خواسته شده بود بودند .

آن چه که لازم بود ، راه حلی برای بقیه بود . این راه حل می بایست فن آوری ساده ای مبتنی بر متن و دارای اسکریپتی همانند prel باشد ، تا برنامه نویسان بتوانند صفحات خود را بدون نیاز به کامپایل و با کمک ابزار ساده ویرایش متن مانند Notepad تغییر دهند . این روش باید در حین حفظ کارایی لازم ، به حداقل منابع نیاز داشته باشد . بنابراین باید آن را درون سرور همانند ISAPI ولی بدون پیچیدگی اجرا نمود ، تیم­های طراحان و تنظیم کنندگان علاقمند بودند که این روش شامل امکانات و خصوصیات قالب ها و SSI باشد تا راحت تر بتوان یکپارچه سازی آرایش صفحات را مدیریت نمود . این روش برای این که بتواند با استقبال مواجه شود ، می بایست زبانی را اجرا نماید که به راحتی بتوان آن را آموخت و برای بسیاری از برنامه نویسان آشنا باشد .

ASP موفقیتی ناگهانی نبود ، با این حال توانست ، بخش عظیمی از جامعه تولیدکنندگان نرم افزار را به خود جذب کند . به ویژه افرادی که قبلأ تجربه های خوبی در برنامه نویسی ویژوال بیسیک برای اسکریپت های کاربردی داشتند . افراد دیگری که برای یادگیری ویژوال بیسیک سرمایه گذاری نکرده بودند ، دریافتند که محدودیت هایی در ویژوال بیسیک و اسکریپت نویسی ویژوال بیسیک وجود دارد که مانع استفاده از این فن آوری می گردد . کمبودهای موجود شامل مدیریت ضعیف حافظه ، عدم قابلیت های مدیریت قدرتمند رشته مانند عبارات منظم است که در سایر زبان های موجود وجود داشت . ASP در مقایسه با CGI پرل ، چنین کمبودی ندارد در آن زمان سرور اطلاعات در مراحل اولیه خود به سر می برد و توسعه آن به آرامی صورت می گرفت ، هر چند که نیروی قدرتمند روابط عمومی مایکروسافت پس از پیشرفت شگفت آوری که از سوی شرکت گزارش شد ، کاملأ به جریان افتاده بود ، سرور اطلاعات در مقایسه با نسخه های موجود این نرم افزار کاملأ ضعیف به نظر می رسید ولی هنوز هم از لحاظ کارایی قابل رقابت بود .

تا سال ۱۹۹۷ ، بخش اعظم برنامه نویسی سرور در اختیار prel و CGI بود . سایت های وب با کارایی بالا معمولأ از ترکیبی از برنامه های کامپایل شده C برای موتورهای تجاری واقعی و برای پردازش های سبکتر از فرم ها استفاده می کردند . درآن زمان تردید ها و سوءظن هایی پیرامون اقدامات و فعالیت های اینترنتی ماکروسافت از جمله IIS و Internet Explorer وجود داشت و ISAPI بیش ازتشویق بخش وسیعی ازجامعه برنامه نویسان نرم افزار ، کار بیشتری انجام نداد . علی رغم وجود چنین فضای نامطمئنی ، ماکروسافت با خرید چندین مجوز windows NT 4 برای میزبانی وب و توسعه تولید نرم افزار روبرو شد .

پشتیبانی شرکت های ثالث برای هر چیز دیگری به جز اجزا کوچک در ابتدا به کندی آغاز شد ولی همانند تمامی محصولات ماکروسافت که پس از عرضه دو نسخه از محصول ، شرکت همه مشکلات را برطرف می سازد ، ASP نیز از این قاعده مستثنی نبود .

در حالی که بخش عمده ای از برنامه نویسان از جمله شخص برجسته ای چون Larry Wall از prel استفاده می کردند . برنامه نویسان ASP تا آن زمان تحت حمایت مناسبی قرار نداشتند . برنامه نویسان prel از طرف مقام های بالا دعوت به مشارکت و باز گذاشتن کد هایشان می­شدند و به همین علت این گروه ها با پیشرفت مواجه می شدند ، به طوری که تمامی راه های ممکن فقط با چند کلیک در سایت شبکه آرشیو جامع prel از لحاظ رقابتی و مالی منجر به ایجاد نظریاتی پیرامون وجود فروشندگان ثالث اجزا در دنیای نرم افزار های توزیع یافته اینترنتی ویندوز ( DNA ) گردید . البته این موجب توسعه ASP به صورت برنامه مورد علاقه امروزی نگردید ولی در موفقیت فعلی آن سهیم بوده است .

بدیهی بود ماکروسافت به تغییر اصولی برای رساندن ASP به سطح ایده آل برنامه نویسی قدرتمند و صنعتی نیاز داشت . صفحات فعال وب مبتنی بر اصول COM است . فن آوری COM و ActiveX بخش مهمی از قدرت ASP را فراهم می کنند ولی محدودیت هایی نیز برای آن خواهند داشت . ماکروسافت باید تلاش زیادی در جهت بررسی COM و یافتن روش های بهبود آن انجام می داد و این تغییرات می بایست بر روی ASP نیز تاثیر می گذاشت  .در همان زمان ماکروسافت دریافت که زمینه کاری برنامه نویسان تغییر یافته است و بر اساس استانداردهای جدید که هر لحظه عرضه می شوند به ویژه در نرم افزارهای توزیع یافته و اشتراک اطلاعات هم چون SOAP ( Simple Object Access  Protocol ) و XML_RPC ، که در آن ها از XML استفاده گردیده تجدید می شود .

خدمات وب متداول شد ، جاوا در همه جا حضور داشت و XML محبوبیت زیادی در میان برنامه نویسان پیدا کرده بود . نسخه جدیدی از ASP برای رفع این نیازها کفایت نمی کرد . اگر تغییرات فقط به قصد شکست دادن حریفان نبود و می توانستند در مقابل سختی ها مقاومت کنند ولی باید فن آوری دور از دسترسی را در اختیار می گرفتند .

windows DNA و ASP که بر پایه فن آوری های  Win 32 API و COM ابتدای دهه ۱۹۹۰ بودند ، نمی توانستند معماری فنی و منطقی برای نرم افزارهای توزیع یافته جدید فراهم نمایند در حالی که شرکت SUN با استفاده از J2EE ( Java Enterprise Edition ) مجموعه ای از فن آوری هایی را در اختیار داشت که برنامه نویسان می توانستند با دنبال نمودن آن ها پروژه های کوچک را همراه با Standard Edition آغاز نموده و آن را برای Enterprise Java Beans کاملأتغییر اندازه دهند .

در دنیای امروز ، تنها رقابت برای مرورگرهای مختلف دیده نمی شود ، بلکه رقابت در بخش هایی چون کانال های توزیع ، روش های اجرا در کامپیوترها و تلفن های موبایل ، تلوزیون دیجیتال محاوره ای ، لوازم خانگی هوشمند ، منازلی مجهز به شبکه های دیجیتال و شاید برای تبدیل صفحات وب به نرم افزارها وخدمات وب یک بار مصرف نیز وجود دارد . بدون تردید ، در حالی که ماکروسافت در حال بررسی پیرامون فن آوری های مخصوص خود می باشد ، باید رقابت را نیز مورد تجزیه تحلیل قرار دهد . همان طور که ماکروسافت چارچوب کاری .NET را عرضه نمود ، زبان جدیدی را نیز برای قرن بیست و یکم به نام C# ارائه کرد و .NET بر تمام انتقادات غلبه کرد و روشی کاملأ جدید برای بررسی نرم افزارها و وب فراهم ساخت و برای هر چیز موجود شامل ویژوال بیسیک، ویژوال C++ و صفحات فعال سرور جایگزین قرار داد .

در دسامبر ۱۹۹۵ ، ماکروسافت با انجام تحولی کامل بیان نمود که تمامی تیم تولیدی محصولات خود را برای در برگرفتن اینترنت در ابزارهای خود به کار خواهد گرفت . تا آن زمان آن ها از بازار اینترنت صرف نظر کرده بودند و در این رقابت کاملأ عقب افتاده بودند .

فوریه ۱۹۹۶ ، ماکروسافت سرور اطلاعاتی اینترنت را برای بارگذاری رایگان عموم منتشر کرد . سخنگوی ماکروسافت ادعا کرد این سرور ۴ برابر سرور Netscape Netsite کارایی دارد و شامل IDC ، ISAPI نیز می باشد .

با گسترش windows NT 4 نسخه بعد IIS نیز همراه با آن گسترش یافت .

اکتبر ۱۹۹۶ ، ماکروسافت نسخه بتای IIS 3 را برای ارتقا IIS 2 در اختیار قرار داد تغییر اصلی در این نسخه پشتیبانی از صفحات فعال سرور بود که این پروژه را Denali نامیده بود . ماکروسافت ادعا کرد بر بازار Netscape 2.1 غلبه خواهد کرد .

آگوست ۱۹۹۷ ، ماکروسافت ASP 2 را به همراه IIS 2 منتشر کرد . IIS در خود ، کنسول مدیریت ماکروسافت ( MMC ) را برای مدیریت ساده سرور داشت و سرور SMTP به عنوان برنامه همراه در نظر گرفته شده بود . SMTP قبلأ قسمتی از بسته Commercial محسوب می شد . و ASP در این مرحله به طور کامل با Microsoft Transaction Server یکپارچه شده و این در واقع به منزله برداشتن قدمی به سوی تهیه برنامه ای بود که انتخابی معتبر برای راه اندازی شبکه های بزرگ محسوب می شد .

۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ ماکروسافت انتشار نسخه های بالاتر موتورهای زبان اسکریپت نویسی ( Language Scripting Engines ) را آغاز نمود و بدون نیاز به UPDATE کارایی ASP را بالا برد به طور مثال عبارات منظم را برای برنامه نویسان اسکریپت های VB افزود .

با انتشار ویندوز ۲۰۰۰ همراه با IIS 5 نسخه ASP 3 عرضه شد ASP 3 امکان کنترل دوبار سمت سرور ،و پشتیبانی بهتر از خطاها و استفاده از ADO 2.5 ، XML و مخفی سازی کد کامپایل شده را در اختیار قرار می داد. IIS 5 این امکان را می دهد که پردازش ها را تحلیل کند و از خرابی و از کار افتادن سیستم جلو گیری کند .

جولای سال ۲۰۰۰ .NET اطلاعیه عمومی خود را منتشر نمود و C# را نیز معرفی کرد که نشان دهنده ی  انعطاف و پایداری بود.

/ 0 نظر / 59 بازدید